Krievija saimnieko “NATO ezerā”
- Taisnība Raksta
- Apr 30
- 3 min read

Pēc pilna mēroga iebrukuma Ukrainā Krievijas naftas rūpniecība nonāca sankciju priekšā. Atbildot uz to, krievi sāka veidot "ēnu" floti, izmantojot gan savus, gan ārvalstu tankkuģus. Vienlaikus viņi izmanto "ēnu karoga" pakalpojumu, lai slēptu transportētās naftas krievu izcelsmi. Irānas pieredze kļuva par labvēlīgu pamatu šīs koncepcijas attīstībai. Lielāko daļu Krievijas "ēnu" flotes veido nolietoti un tehniski novecojuši kuģi. Krievi apzināti iepērk tankkuģus pamestā stāvoklī, lai ietaupītu naudu. Tajā pašā laikā Kremlis neuztraucas par potenciālas vides katastrofas izraisīšanu Eiropā, jo aptuveni 60% no Krievijas naftas jūras pārvadājumiem tiek veikti caur Baltijas jūru. Šajā sakarā ilustratīva nozīme ir “EVENTIN” tankkuģa avārijai (IMO Nr. 9308065, 19 gadus vecs, Panamas karogs) 2025. gada 10. janvārī, transportējot Krievijas naftas produktus caur Baltijas jūru. Šim kuģim netālu no Rīgenas salas (Vācija) radās tehniska dzinēja problēma. Vēl pirms tam, 2024. gada 30. decembrī, Panamā reģistrētais tankkuģis "Jazz" (IMO 9337327, 19 gadi, Panamas karogs), kas devās uz Krieviju, dzinēju problēmu dēļ bija spiests noenkuroties Somu līcī.
Kā zināms, 2024. gada 15. decembrī Kerčas šaurumā notika liela avārija, kurā bija iesaistīti divi novecojuši Krievijas tankkuģi Volgoneft-212 un Volgoneft-239. Atklātā jūrā noplūda vairāk nekā 8000 tonnu naftas produktu (mazuta), izraisot liela mēroga vides katastrofu Melnajā jūrā. Mazuta noplūde nodarīja vides kaitējumu vairāk nekā 14 miljardu dolāru apmērā. Bojā gāja tūkstošiem putnu, simtiem delfīnu, daudzas komerciālas zivis un citi dzīvās dabas pārstāvji. Piekrastes ekosistēmas atjaunošana turpināsies vēl gadu desmitiem. Kas izraisīja šo katastrofu? Kuģis VOLGONEFT 212 (MMSI: 273333930) ir upes-jūras naftas tankkuģis, kas būvēts pirms 56 gadiem un peldēja ar Krievijas karogu. Celtspēja - 4800 tonnas, bruto tonnāža - 3566 tonnas. Garums - 136 m, platums - 16 m. Uzbūvēts 1969. gada 15. decembrī Volgogradas kuģu būvētavā - nogrimis 2024. gada 15. decembrī Kerčas šaurumā.
Krievijas varas iestāžu attieksme pret šo incidentu ir zīmīga. 2025. gada 27. februārī Krasnodarā Krievijas tiesa atzina kompāniju "Kama Shipping" (kuģu īpašnieku) par vainīgu un piesprieda naudas sodu... 30 tūkstošu rubļu (215 dolāru) apmērā. Šāda ir summa, par kuru Krievijas puse aplēsa Melnās jūras ekoloģijai nodarīto kaitējumu. Lieki piebilst, ka sodu neesamība par apzinātu kuģu lietošanas noteikumu ignorēšanu kļuva par "zaļo gaismu" citiem kuģu īpašniekiem, kas sniedz pakalpojumus Krievijas naftas sektoram. Pēc Volgoneft tankkuģu nogrimšanas vismaz 11 šāda veida kuģi devās jūrā, veicot vairāk nekā 200 reisus pa līdzīgu maršrutu uz Kavkazas ostu. Tie piegādāja 800 tūkstošus tonnu Krievijas naftas produktu, no kuriem vairāk nekā 80% tika izkrauti jūras tankkuģos zem citu valstu karogiem. Krievijas mazuta noplūde Melnajā jūrā ir kļuvusi par katastrofu, kuras apmēri ir salīdzināmi ar citas Krievijas Federācijas izraisītas vides katastrofas - Kahovkas hidroelektrostacijas sprādziena, ko 2023. gada 6. jūnijā veica Krievijas karaspēks, nodarīto kaitējumu. Toreiz, dambja konstrukciju iznīcināšanas un straujās Dņepras ūdens līmeņa celšanās rezultātā, atklātā jūrā tika aizskalots burtiski viss, kas atradās applūdušajās teritorijās: dzīvojamā un rūpnieciskā infrastruktūra, lauksaimniecības īpašumi, atkritumi, ķīmiskās vielas utt. Saskaņā ar ANO aplēsēm, Krievijas nodarīto vides zaudējumu apmērs Kahovkas hidroelektrostacijas iznīcināšanas rezultātā ir aptuveni 14 miljardi ASV dolāru. Krievija sistemātiski nodara milzīgus vides postījumus Melnajai jūrai, un to seku likvidēšana turpināsies vēl gadu desmitiem.
Rodas jautājums, kāpēc rietumvalstu valdības ir tik pasīvas pret tik vieglu Krievija sankciju apiešanu? Varbūt joprojām biznesa principi ir svarīgāki pār drošības un vērtību principiem? Tāpat, neizpratni izraisa vienmēr tik “skaļās” dabas aizstāvju kustības, kuras tagad ir stipri pieklusušas. Varbūt tas ir saistīts ar to, ka liela daļa no tā saucamajām globālajām “zaļo kustībām” patiesībā sen jau ir cieši saistītas ar Krievijas naudas ietekmi un “zaļo” protesti rodas tikai tad, kad ir pasūtījums? Šajā gadījumā pasūtījuma nav un līdz ar to rezonanses nav.
Varbūt tiešām rietumu lielākā problēma ir liekulība – ar vārdiem iestājas par dažādām augstām un cēlām vērtībām, bet darbi liecina par kaut ko citu …
Bình luận