Marta mēnesis Ukrainas karā un raķešu terora perspektīvas
- Taisnība Raksta
- Apr 11
- 6 min read

Apkopota Ukrainas – Krievijas kara statistika par 2025. gada marta mēnesi. Krievijas spēki demonstrēja aktivitāti visā frontes līnijā, taču zaudējumi teritorijas iekarošanā ir pieauguši. Nu jau tipiska ir situācija, kad krievu formējumi veic uzbrukumus bez štatā paredzētā apbruņojuma no dzīvā spēka nokomplektējuma.
Krievu dzīvā spēka zaudējumi (nogalinātie/ievainotie) martā sastādīja 41 160 cilvēkus (2024.NOV - 45 720, 2024.DEC – 48 670, 2025.JANV – 48 240). Svarīga ir proporcija ar okupētajām teritorijām. Martā tika okupēti 130km² Ukrainas teritorijas, kas acīmredzot, neietver to teritoriju, no kuras ukraiņu spēkiem nācās iziet Kurskas apgabalā. Līdz ar to 1km² okupēšanai krievi zaudēja 315 karavīrus. Vidējais rādītājs 2024.gadā viena km² ieņemšanai dzīvā spēka zaudējumos bija 128 karavīrus. Līdz ar to marta rādītāji kļuvuši par rekordu. Šāda situācija izveidojusies, visticamāk, tamdēļ, ka uzbrukumu atbalstam ievērojami pietrūka kaujas tehnikas un kaujas atbalsta.
Martā krievu spēki zaudējuši 272 kaujas tankus, kas atbilst vidējam zaudējumu skaitam kopš 2024.gada jūlija, un arī norāda, ka kaujas tanku skaits karadarbībā ikmēnesi ir aptuveni līdzīgs.
Krievu bruņoto kaujas mašīnu zaudējumi martā sasnieguši 607 vienības. Šis rādītājs arī atbilst vidēji statistiskajam mēneša zudējumu rādītājam kopš 2024.gada decembra.
Stobru artilērijas zaudējumi martā sasnieguši absolūto rekordu - 1644 vienības. To ukraiņu puse panākusi ar pretartilērijas radaru spēju ātri atklāt pretinieka artilērijas pozīcijas un iznīcināt tos. Tas norāda, ka krievi izmanto novecojušas stobru artilērijas sistēmas, kas ir velkamas, ātri nevar nomainīt pozīcijas un līdz ar to arī tiek ātri iznīcinātas. Jāņem vērā, ka novecojušajām sistēmām nav tāls šaušanas tālums, līdz ar to arī ukraiņu taktiskie droni ir efektīvs ierocis artilērijas sistēmu iznīcināšanai.
Reaktīvās zalvju artilērijas sistēmu zaudējumi sasniedz 43 vienības, kas ir lielākais skaits mēnesī kopš 2024.gada augusta.
Pretgaisa aizsardzības sistēmu zaudējumi sasniedza 35 vienības, kas jau otru mēnesi pēc kārtas atrodas stabilā skaitā pēc pagājušā gada beigu zaudējumu krituma.
2025.gada martā Krievijas BS sasnieguši rekordaugstu autotransporta zaudējumu rādītāju kopš kara sākuma - 3545 vienības.
Speciālās tehnikas zaudējumi sasnieguši 24 vienības, kas ir zemākais rādītājs kopš 2023.gada janvāra. Izskaidrojams ar to, ka piemēram, remonta un evakuācijas mašīnas tiek izmantotas ievērojami mazāk tā iemesla dēļ, ka to principā vairs nav ļoti daudz un nav arī daudz kaujas tehnikas, ko vajadzētu evakuēt no kaujas lauka.
Martā konstatēts viens no zemākajiem raķešu triecienu apmēriem pa Ukrainas teritoriju. Taču uzbrukumu ar trieciendroniem skaits sasniedza rekordlielus augstumus. Turklāt atkal mainīta „Šahed” pielietošanas taktika, kas apgrūtina to notriekšanu.
Martā īstenots tikai viens masveida raķešu trieciens naktī uz 7.martu, kad krievi pielietoja 57 raķetes kombinācijā ar trieciendroniem. Pārējā laikā aprobežojās tikai ar atsevišķiem raķešu triecieniem, izmantojot raķetes, kuru lidojuma trajektorijas rada grūtības tās notriekt ar ukraiņu rīcībā esošajām pretgaisa sistēmām. Runa konkrēti ir par raķetām 9М723/728 "Iskander-М/К" / KN-23. Kopumā mēneša laikā pa Ukrainu tika palaistas 83 raķetes, kas ir viens no zemākajiem rādītājiem kopš kara sākuma. Notriektas tika 36 raķetes, kas ir mazāk par pusi.

Raķešu pielietošanas statistika:
Raķetes tips | Pielietoto skaits | Notriektās |
H-101/555/55 | 35 | 25 |
ZM-14 „Kaļibr” | 8 | 8 |
9M723/728 „Iskander-M/K” KN-23 | 30 | 2 |
H-59/69 | 10 | 3 |
Martā netika pielietotas raķetes H-47M2 „Kinžal”, H-22, H-31P, 3M22 „Cirkon”, kas nenozīmē, ka šo raķešu nav krājumā, taču, acīmredzot nav bijis tādas vajadzības.
Gandrīz ikdienas tika pielietotas „Iskander” kompleksa raķetes, ar kurām triecienus veica pa pilsētām, kuras nav nodrošinātas ar balistisko raķešu notriekšanai spējīgām pretgaisa aizsardzības sistēmām.
Raķešu pielietošanas samazinājumu ar uzviju kompensēja „Shahed” tipa trieciendronu pielietošanas intensitāte. Marta mēnesī tika uzstādīts jauns pielietošanas rekords – 4196 droni (janvārī – 2507, februārī - 3907). Trāpīja mērķos 384.

Atkal tiek mainīta „Shahed” pielietošanas taktika. Martā krievi netikai pielietoja iepriekšējos mēnešos adaptēto taktiku, kad pirms trieciena pa kādu mērķi droni tika sapulcēti grupās un veica triecienu pa izvēlētu mērķi no dažādām pusēm. Martā sāka pielietot uzbrukuma lidojuma augstuma izmaiņas. „Shahed” dronus novadīja līdz mērķim ap 2000m augstumā, bet pie mērķa, lai stabilizētu dronu pirms trieciena, tiem strauji tika pazemināts lidojuma augstums līdz 1000m. Tas notiek pietiekami ātri, lai pagūtu notriekt dronu ar ierastajām metodēm. Pēdējā lidojuma stadija pirms trieciena ir pikēšana tieši pa mērķi ar 90m/s lielu ātrumu. Ieguvums no tādas taktikas ir tas, ka ukraiņu uguns grupas, kas izmanto strēlnieku ieročus dronu notriekšanai, augstā lidojuma dēļ tos nespēj notriekt. Tas ietekmē arī drona precizitāti, taču ja mērķis ir terorizēt Ukrainu, tad tam nav lielas nozīmes.
Martā arī tika uzstādīts FPV dronu pielietošanas rekords no krievu puses – vairāk nekā 22 tūkstoši. Dienā vidēji 700 FPV. Pirms gada šajā laikā dienā vidēji pielietoja 200-250 FPV.
Planējošā munīcija „Lancet” 2025.gada martā tika izmantota ap 130 reizes, kas ir zemāk nekā vidēji statistiskais rādītājs beidzamajos mēnešos.
Aizvien populārāki pielietošanā no krievu puses kļūst pašlikvidācijas droni „Moļņija-2” un „Privet-82”. Martā krievi pielietoja ap 500 dronus „Molņija-2” un vairāk nekā 70 „Privet-82”. „Moļņija-2” ir ļoti lēti droni, kas var pārvarēt 50km un nest ievērojamu kaujas daļu.
Nākamais masveida raķešu trieciens pa Ukrainu notika 6.aprīlī, kas ir netipiski iepriekšējai taktikai dot masveida raķešu triecienus reizi 1,5-2 nedēļās. Pieaugošās pauzes ir sekas tam, ka Krievijas rīcībā vairs nav lielie PSRS laiku raķešu krājumi, kādi bija vēl 2022.-2023.gadā. Tagad raķešu skaits atkarīgs no tā, cik spēj saražot. Tomēr arī saražot spēj tik daudz, lai pietiktu 2-3 triecieniem mēnesī. Kāds ir pauzes iemesls pašlaik – ukriņu drona precīzais trāpījums pa raķešu noliktavu Engelsas lidlaukā, kas iznīcināja palaišanai paredzēto aviācijas raķešu mēneša normu.
6.aprīļa raķešu trieciens atšķīrās no iepriekšējā ar to ka nebija sinhronizēts. Raķetes neienāca Ukrainas gaisa telpā vienlaicīgi kā tas notika lielakajā vairumā iepriekšējo uzbrukumu. Uzbrukums sākās vēl 5.aprīļa vakarā, bet beidzās 6.aprīlī sešos no rīta. Kopumā raķešu un dronu uzbrukums Ukrainai ilga 11 stundas. Acīmredzams, ka krievu mērķis bija radīt spēcīgu morāli psiholoģisku spiedienu pret Ukrainas iedzīvotājiem. Visu nakti jabūt patvertnē, kaujas aviācija visu laiku atrodas gaisā u.t.t.
Krievu raķetēm ir jāsaskaras arī ar ierobežojumiem, kas iepriekš nebija aktuāli. Ir kļuvis grūtāk ar raķetēm veikt manevrējošas darbības, lai apietu pretgaisa aizsardzības kontroles zonas, jo pret tām tiek pielietoti iznīcinātāji F-16, kas nepieļauj raķetēm brīvi lidināties Ukrainas gaisa telpā, lai sagatavotos triecienam un izlavierētu caur pretgaisa aizsardzības līdzekļiem.
Krievijas raķešu potenciāls. Pašlaik Krievija mēnesī spēj saražot:
H-101/555 – 50-60 raķetes mēnesī;
3М-14 – 30-45 raķetes mēnesī;
9М723 „Iskander” - raķetes mēnesī;
9М728 „Iskander-K”- 15 – 30 raķetes mēnesī;
H-47М2 „Kinžal” - 4-5 raķetes mēnesī;
Sarēķināts, ka aprīļa sākumā Krievijas rīcībā bija:
H-101/555 – vairāk nekā 250;
3М-14 „Kaļibr”– vairāk nekā 500;
9М723 „Iskander” – vairāk nekā 110;
9М728 „Iskander-K”– vairāk nekā 280;
H-47М2 „Kinžal” – ap 75.
Kā redzams aviācijas H-101/555 un kuģu 3М-14 „Kaļibr” raķešu skaits, ir pietiekams, taču problēma to pielietošanā ar faktā, ka nesēji - tālie bumbvedēju Tu-95MS ir ļoti nolietoti, tamdēļ tie tiek taupīti. Lidojumi notiek vairs tikai reizi mēnesī. Tas pats attiecināms arī uz kuģiem, kurus izmanto „Kaļibr” raķešu palaišanai. Pie tam, šīs raķetes var notriekt pat mobilās uguns grupas ar pārnēsājamajiem zenītraķešu kompleksiem. Savukārt „Iskander” kompleksa raķeti var notriekt tikai ar „Patriot” vai SAMP/T kompleksiem, kuru skaits ir ļoti ierobežots. Līdz ar to nonākam pie secinājuma, ka galvenais terora ierocis ir un būs „Iskander” kompleksa raķetes un aviācijas „Kinžal” raķetes. 9М723 „Iskander” ražošanas intensitāte palielināta līdz tam, ka spēj izgatavot vienu raķeti dienā. Turklāt, balstoties uz pielietošanas pieredzi pret rietumu pretgaisa aizsardzības kompleksiem, krievi veikuši šo raķešu modernizāciju, tādējādi palielinot trāpīšanas varbūtību. Savukārt kompleksi „Patriot” un SAMP/T nav modernizēti.
Kādus no visa šā varam izdarīt secinājumus. Ir skaidri redzams, ka Krievija joprojām spēj nodrošināt savu karadarbības stratēģiju pret Ukrainu, kas kā vienu no galvenajiem elementiem ietver teroru pret civilajiem iedzīvotājiem un infrastruktūru. Raķešu ražošanas apmēri ir pietiekami, lai nodrošinātu ilgstoši regulārus, masīvus raķešu uzbrukumus Ukrainai. Šobrīd ir jāpieņem, ka ASV nenodos Ukrainai papildu „Patriot” zenītraķešu kompleksus un jautājums vēl ir par raķetēm. Līdz ar to var nonākt pie situācijas, kad arī valdības iestādes Kijivā kļūst apdraudētas. Ja Ukrainai izdosies radīt tāldarbības raķetes, turklāt pietiekamā skaitā un veikt tādus pat terorizējošus triecienus pa Krievijas teritoriju, tas, iespējams liktu kremlim reāli padomāt par pamieru. Esošajā situācijā, pat neskatoties uz to, ka uzbrukumi sauszemes frontē kremlim joprojām nav veiksmīgi un potenciāls sarūk, to ļoti cerīgi kremlis gatavojas kompensēt ar vispārīgo Ukrainas raķešu teroru.
No Latvijas viedokļa raugoties kremļa militārās agresijas stratēģija redzama kā uz delnas. Raķetes, kā redzam, var saražot. Ja iestājas pauze Ukrainas karā, tad var saveidot arī uzkrājumus. Šajā gadījumā raķešu teroru var izvērst pat uz trim dienām, nevis kā tagad „pieticīgi” uz vienu nakti reizi mēnesī. Papildus tam Krievija var nodrošināt arī dronu teroru. Kā redzam, tad cīnīties ar to var tikai dārgi zenītraķešu kompleksi, kuru krājumi pasaulē nav nemaz tik lieli. Kā šodien šādu draudu priekšā varam nosargāt Latvijas gaisa telpu? Runa ir tieši par šodienu, jo rīt jau var būt kas cits....
Comentários