Medijpratība II: Vai CNN falsificē ziņu sižetus?
- Taisnība Raksta
- Dec 17, 2024
- 2 min read

Taisnība turpina savu izglītojošo nodarbību kursu sabiedrības medijpratības prasmju uzlabošanā.
Taisnība piedāvā izanalizēt multinacionālā ziņu medija CNN (Cable News Network) 11.12.2024 sižetu par ieslodzītā atbrīvošanu no Bašara Asada režīma slepenā cietuma Sīrijā.
Sižets –
CNN vadošā korespondente Clarissa Ward pēc Bašara Asada režīma krišanas meklē pazudušo amerikāņu žurnālistu Austin Tice, kurš pazuda Sīrijā 2012.gadā. Clarissa Ward klīst pa tukšu cietumu, kamēr atrod aizslēgtu kameru. Pavadošais karavīrs sašauj slēdzeni un kamerā tiek atrasts kaut kas zem tumša pārsega...Žurnāliste un sargs, tad skaļi brēc -vai te kāds ir? No segu kaudzes izkūņojās cilvēks, kas apgalvo, ka ir ieslodzītais, kurš trīs mēnešus nav redzējis gaismu, bet piecas dienas nav dzēris un ēdis.
Žurnāliste viņu satriec ar jaunumiem, ka Bašara Asada režīms ir kritis, kam seko performance sengrieķu augstās traģēdijas stilā – ar eksaltētiem izsaucieniem, roku mētāšanu un lauzīšanu. Un tieši bijušā arestanta rokas arī pirmās izraisa izbrīnu… Jo uz tām ir svaigs, profesionāls manikīrs - ne vairāk kā diena. Arī frizūrai un bārdai pavisam nesen ir bijušas darīšanas ar frizieri. Ļoti nesen. Nu neizskatās tā cilvēks, kas trīs mēnešus ir bijis ieslodzījumā. Īpaši austrumu diktatoriskā režīma cietumā. Katram, kurš ir sastapies ar bezpajumtniekiem Rīgas sabiedriskajā transportā, ir priekšstats, kā ož mēnešiem nemazgāts cilvēka ķermenis. Īpaši to nevar nezināt profesionāls žurnālists, kurš strādā kara darbības reģionos.
Cilvēks, kas trīs mēnešus nav redzējis gaismu, sēdēs ar tumšu apsēju uz acīm, kamēr tās pakāpeniski pieradīs pie gaismas, nevis patētiski dvesīs, ka beidzot viņš redz debesis. Drēbes tīras, svars normāls, āda veselīga: zilumu, traumu, ievainojumu, brūču, rētu, skrāpējumu, sitienu pēdu nav - pat uz rokām Salīdzinājumam paskatieties bildes/video kādā fiziskā stāvoklī atgriežas ukraiņu karavīri no Krievijas gūsta.
Respektīvi, tas viss ir rupjš inscenējums un falsifikācija. Tikai nav skaidrs kādiem mērķiem. Ziņas ir dokumentāls žanrs - parādiet cietumu kameras, parādiet lieciniekus un viņu liecības. Kas reāli ir, to arī parādiet. Kāpēc rīkot balagānu?
Konkrētais ziņu sižets radīja plašu starptautiskās sabiedrības rezonansi un skepsi. Sīriešu neatkarīgie žurnālisti, kuri nodarbojas ar faktu pārbaudi (sociālā medija X konts @VeSyriaE, portāls verify-sy.com), atklāja, ka personu, kuru CNN sižetā sauc par Adel Gharbal, patiesībā sauc Salama Mohammad Salama (saukts arī Abu Hamza) Bašara Asada režīma Sīrijas Gaida spēku drošības dienestu virsnieks, kas zināms ar savu dalību civilo iedzīvotāju represijās. Saskaņā ar vietējo iedzīvotāju sniegto informāciju minētais indivīds ticis arestēts īsi pirms diktatora režīma krišanas, jo nebija sadalījis koruptīvo shēmu naudu ar augstāk stāvošo virsnieku (4).
Clarissa Ward ir amerikāņu žurnāliste, kura no 2023.gada rudens strādāja Gazas sektorā kā vadošā CNN korespondente. Atspoguļoja Izraēlas -Hamas konfliktu. Jau tad viņai tika izvirzītas pretenzijas par sižetu inscenējumiem – sižets it kā notika zem raķešu apšaudes (3). Lai gan pretenzijas par reportāžu objektivitāti izvirzīja abas puses- gan palestīnieši, gan ebreji. Strādājusi Krievijā, Ukrainā- vispār tādi interesanti maršruti. Saņēmusi vairākas profesionālās balvas. Izskatās, ka viņas lozungs ir - mērķis attaisno līdzekļus. Jebkurus.
Taisnība uzskata:
Falsificētu ziņu sižetu, tendenciozu interpretāciju un apzinātu manipulāciju dēļ publiskie/sabiedriskie mediji, tai skaitā CNN, BBC, dramatiski zaudē auditorijas uzticību.
_________________________________
Avoti
Rokas tuvplānā.
2:07 rokas , mati, bārda , drēbes.
Comments