top of page

Latvijas izglītības sistēma turpina grimt – vai kāds to apturēs?

  • Writer: Taisnība Raksta
    Taisnība Raksta
  • Apr 30
  • 4 min read
Latvijas izglītības sistēma

Visi vecāki zina, ka tad bērniņš jānoliec uz priekšu un jāpaplikšķina pa dibenu. Ir arī mūsdienīgāki risinājumi.i Bet, ja nepalīdz? Tā tāda individualizēta, personificēta pieeja vajadzīga. Daudz grūtāk, ja šāda reakcija piemetas ne tikai visai silītes grupai, bet visiem. Un laiks jau nav vairs kā bezgalīgi neprofesionālai E. coli izmeklēšanas kampaņai.


Izglītības sistēmā tā vēdera uzpūšanās un gāzu izdalīšanas jau aizvien pieaugušā intensitātē moka pēdējās trīs valdības un haotiska projektu līdzekļu apgūšanas mānija ar iedomāto rezultātu ieviešanas eksperimentiem. Projektu naudas apguvēji te nenoliedzamie ieguvēji algās un piemaksās, kamēr pārējiem tas rezultāts jau ir tie gudrie un ministrijas uzspiestie padomi, kas nekavējoši jāievieš.


Tikai to bērniņu žēl - tas kā mokās un mokās un cerība uz atraudziņu beidzot ir klāt. Te padomju ierēdniecības nomenklatūra labi zina – jāveido darba grupas, vajag stratēģisku komunikāciju, aptaujas un jāapspriežas ar vietējām darbaļaužu, dzīvotņu un apkaimes padomēm. Tomēr plāns ir plāns un tas ir jāpilda, var kādu komunistiskās sestdienas talku sarīkot ar maršiem, fotosesijām un vietējo pašdarbnieku priekšnesumiem. Vismaz IZM un tās kantorīšu dāmītes būs gana nodarbinātas un iesaistītas glābšanas aktivitātēs.


Atraudziņa skolu izglītības sistēmā nepārprotama – IZM kantoru pašpasludināto un uzspiesto minimālo slieksni – 10% – 9.klašu centralizēto eksāmenu nokārtošanai necels arī šogad.ii Tad kaza būs paēdusi un arī vilks paliks dzīvs vismaz šoreiz.


Likums jau saka, ka pamatizglītība ir obligāta un kā tad citādi tos atestātus izdosi, ja nenokārtos kādu eksāmenu? Plānu neizpildīs, likumu nepildīs un kā tad tālāk?iii Kam tad tie 10%, tad to pēdējo soli vajag droši spert - pieņemt, ka līdzdalība eksāmena kārtošanā jau ir pietiekoša atestāta saņemšanai. Un visi laimīgi. Kuru gan interesē vai līdz 9. klasei ir apgūts viss alfabēts vai tikai 10% no burtiem. Revolucionārai politiskai pārliecībai ar to ir pilnīgi pietiekoši un viss tik iekļaujoši, līdzsvaroti, progresīvi. Kāda gan starpība, kāds atestāts izdots un kurš to izdevis – atsēdējuši bērniņi ir un te vienāds spēks IZM kantorīšu atestātam ar izziņu no Ieslodzījuma pārvaldes izziņai- trīs gadi pēc 6. klases ir atsēdēti.


Ar to arī apsveicam ikvienu! Humāni, atbildīgi un tālredzīgi.


Visādi citādi jau galīgi nepieņemami, ja 9. klasē jāturpina mācīties otro, trešo un turpmākos gadus, kamēr tomēr kaut ko ir iemācījies. Bet kuras pašvaldības dibinātā skolā to var gribēt? Un kurš par to visu maksās? Neliks jau integrētiem vecākiem apmaksāt savu zelta gabaliņu un brīnumbērnu apmācīšanu elementārām zināšanām, neliks jau resgaļus un cacas kaktā, vai atslēgs internetu- tā noteikti būtu klaja vardarbība un bērnu tiesību ierobežošana. Varbūt IZM viedā virsvadībā skolas var izsludināt kādas „trakās atestātu dalīšana„ dienas? Ar īpašu iepriekšēju reģistrāciju, lai nav rindā jāstāv.


Tagad maija sākums - nav tāda mācību priekšmeta skolā, ko jebkurš bērns 9. klases apjomā nespētu apgūt mēneša laikā, ja vien vēlas un skolā ir iemaldījusies arī kāda skolotāja, un vecāki noturēti tiek drošā attāluma no skolas. Tad 15-20% robežlielums nav nekāds šķērslis, un taurē ne jau skolēni - bet IZM nomenklatūra, skolu direktrises un pašvaldības.

 

Varbūt tomēr pietiek te pliku karali izrādīt visai pasaulei kāds izrāviens izglītībā sasniegts ar miljonu miljoniem Eiropas naudas projektos un dotācijās visiem iesaistītajiem? Pašiem sev vispirms, ka 10% ir pilnīgi pietiekoši kaut kādai izaugsmei valsts attīstībā un derīgs tikai tai klaunu izlasei kārtējai Latvija 2050?


Ja nekādi nespēj uztvert atbildību sabiedrības priekšā ne skolotājas, ne pašvaldības, kur tad IZM tantuku izlases un Saeimas iluzorā bezatbildības komisija, tad vismaz augstskolām būtu jānosaka minimālie 50% CE visos priekšmetos, lai drīkstētu pretendēt uz budžeta apmaksātām studiju vietām. Cerības jau nekādas, jo valsts augstskolās alkatība un kāre pēc naudas administrācijas algām sen jau apspiedusi jebkādu atbildību par savu darbu un rezultātu.


Tad tomēr nopietnāk un atbildīgāk būtu jārīkojas, jo skolā nobumbulētais un neiemācītais turpmāk būs jākompensē darba devējiem - tas būs apmācības darbavietā, kurā pamatzināšanās būs jāapmaksā no produktīvā laika, tas ir samazinās šāda uzņēmuma konkurētspēju, ja paaugstināsies produkta pašizmaksa. Kaut kā mazticami, ka produktivitātes kritums var būt mūsu valsts mērķis, tāpat kā uzturēt tik masīvu papildus izglītošanas sistēmu, ko visai neveiksmīgi uztur Valsts Nodarbinātības dienests. Par visu jāmaksā dubulti un trīskārši, par to mācībspēkiem darbs un algas vienmēr nodrošinātas.


Nesalīdzināmi lētāk būtu vienkārši likvidēt tagad īpaši dārgo apvienoto VIAA, kas atkal 7 miljonus papildus prasa no IZM budžeta pēcapvienošanas izaugsmes gaidās. Viss tas kantorītis sadalāms trīs daļās pēc jaunajā Nolikumā uzrādītām funkcijām – projektu uzraudzība pēc piederības nododama CFLA, studentu kredīti – tā ir banku lieta, kur šiem kredītiem piemērojama valsts noteikta atšķirīga kārtība, bet tā trešā daļa, kas ir bijušais VISC - sen bija jāatrodas kādā valsts augstskolā, kur gatavo jaunos pedagogus. Pašsaprotami, ka dalot funkcijas un piederību nepaliks te vairāk par trešdaļu darbinieku, jo pārējie jau vienmēr ir bijusi tikai pašnodarbinātie un visādi meklējuši sev kādu darba pienākumu. Ieguvums te acīm redzams – topošās skolotājas te beidzot varēs dresēt, lai tās savos mācību priekšmetos būtu zinošākas par skolēniem un spētu ar pirmo mēģinājumu visus eksāmenus pašas nokārtot. Pagaidām pie tās LU pedagoģijas fakultātes produkcijas te nav nekādu cerību, ja tur alkatības un konformisma pārmocītās dāmas sāktu atbildīgi pret savu saražoto produktu attiekties.


Nav pamata pazemināt minimālo zināšanu līmeni eksāmenos zem tiem 15-20% pēc būtības, un no otras puses – tas būs visai uzskatāmi- kā tad pilnveidojams tas skolu tīkls un kuras skolas ir neatliekami slēdzamas. Labs uzdevums jaunajām pašvaldību vadībām- kur ar esošiem diegiem (direktorēm un skolotājām) nav aršana. Vairums iedzīvotāju tomēr velēsies, lai bērni nenonāktu neizglītotības bezcerībā, kas šobrīd ir pašsaprotama dzīves norma un jaunākais IZM paziņojums to tikai nostiprina ar jaunu nerimstošu sparu.


________________

Izmantotie avoti:




1 Comment


Sākotne
May 07

Nav pamata satraukties- IZM ministrei kā "12 kreslu "zic-prieksēdfētāja" tēlam, palīgā dodas roru reiris. Solās pāreķināt tos 10% promilēs, pārvērtēšanas algoritmus ieviest lai tad te viss pareizāk un radošāk būtu. Ministrijas dāmītēm gan jāuzmanās - un brunču medību sezona sākas

Like

Saņem jaunākos rakstus e-pastā!

Paldies, ka pieteicies!

milda.png
  • Facebook
  • X
  • Youtube
bottom of page