top of page

Krievija izmēģina jauna tipa raķeti

  • Writer: Taisnība Raksta
    Taisnība Raksta
  • 6 days ago
  • 2 min read
Krievu raķete Banderol
Jaunās raķetes ''Banderol'' datorizēta skice

Maija sākumā Krievija sākusi pa Ukrainas teritoriju pielietot jauna tipa dronuu/raķeti. Šoreiz runa ir par principiāli jaunu dronu tipu, kuros tiek izmantots reaktīvais dzinējs. Drona attēli un nosaukums joprojām nav publiski pieejams (tikai skices), taču atsevišķos avotos to devē par „Banderoļ”.


Ukrainas Bruņotie spēki jau pagājušajā gadā paziņoja par jauna sava drona izstrādi un veiksmīgu izmēģināšanu, kura dzinējspēku nodrošina reaktīvais dzinējs. Nav gan pārliecinošas informācijas, par šī drona ar nosacīto nosaukumu „Paļjaņica” pielietošanu uzbrukumos objektiem Krievijas teritorijā, taču taktiski tehniskie rādītāji tika izziņoti iespaidīgi, galvenokārt jau darbības tālums, kas esot 600-700km. Ar šiem droniem esot izdarīti veiksmīgi triecieni pa munīcijas noliktavām Voroņežas apgabalā un Krasnodaras novadā 2024.gada septembrī.


Banderol sastāvdaļas
Dažas no Banderol iespējamajām sastāvdaļām

Jākonstatē, ka krievi nav sēdējuši bezdarbībā, radījuši ko līdzvērtīgu. Ko tad varam secināt no jaunā Krievijas terora ieroča sākotnējā pielietošanā redzētā.


Lidojuma augstums, pielidojot uzbrukuma mērķa teritorijai, konstatēts apmēram 500m augstumā, bet sasniedzot pretinieka teritoriju – tas strauji spēj samazināt augstumu līdz 100m, lai izvairītos no iespējas to konstatēt ar gaisa telpas radariem.


Nepatīkamākais Ukrainas gaisa telpas aizsargātājiem ir konstatētais lidošanas ātrums - no 500km/h līdz 750km/h. Lidojuma ātrums līdzinās zemskaņas spārnoto raķešu lidošanas ātrumam.


Otrs ļoti nepatīkams rādītājs ir drona spēja lidojuma laikā veikt neparedzamus manevrus. Tika konstatēts, ka izmantotais drons veica pagriezienu 90 grādu leņķī lidojot ar 250km/h lielu ātrumu. Tas liecinot, ka drons ir lidmašīnas tipa, nevis kā pēc lidojošā spārna principa būvētie „Shahed-136”.


Summāri tas padara šo dronu par ļoti bīstamu, ņemot vērā tā ātrumu, lidojuma augstumu un manevrētspēju. Notriecams faktiski pielietojot zenītraķetes, kas vienmēr ir deficīts dārgo izmaksu dēļ.


Līdz šim tā pielietošana ir ierobežota darbības tāluma dēļ, pagaidām tas tiek lēsts līdz apmēram 150km.


Ukraiņu avoti secina, ka sākotnējie dronu pielietošanas izmēģinājumi Krievijā esot atzīti par sekmīgiem. Ticis pārbaudīts ukraiņu pretgaisa aizsardzības reakcijas raksturs un citi interesējošie parametri. Līdz ar to var pieļaut, ka jau maijā var tikt sākti šo dronu grupveida uzlidojumi Ukrainas teritorijai. Tādējādi tiks turpināti pielietošanas efektivitātes izmēģinājumi un nepilnību novēršanas pasākumi, lai jau vasaras beigās sāktu sistemātiskus terorizējošus uzlidojumus Ukrainai.


Secinājums. Krievija uzstājīgi meklē veidus, kā aizstāt ražošanas izmaksās dārgās spārnotās raķetes ar līdzvērtīgiem gaisa terora līdzekļiem, kuru izmaksas ļautu to ražošanu izvērst lielos apmēros. Esošie terora līdzekļi droni „Shahed/Geraņ” to salīdzinoši nelielā ātruma dēļ ir notriecami pat ar strēlnieku ieročiem. Drons, kura ātrums būs ap 600km/h ar šādām metodēm vairs nebūs notriecams principā. Tiesa, tas maksās dārgāk nekā „Shahed/Geraņ”, taču ja to efektivitāte izrādīsies vairākkārtēji augstāka, tad var nešaubīties par to pielietošanas skaitlisku kāpināšanu. Nevar izslēgt arī to kopēju izmantošanu ar jau esošajiem „Shahed/Geraņ”, tādējādi ievērojami noslogojot pretgaisa aizsardzības līdzekļus.

Comments


Saņem jaunākos rakstus e-pastā!

Paldies, ka pieteicies!

milda.png
  • Facebook
  • X
bottom of page