Operācija „Northwoods”
- Taisnība Raksta
- Feb 11
- 4 min read

Nesen pēc ASV prezidenta Donalda Trampa rīkojuma atklātībai tika atslepenots ASV slepeno dienestu operācijas „Northwoods” plāns 1962. gada martam. Tas ietvēra virkni provokāciju un terora aktu, lai attaisnotu ASV militāro iebrukumu komunistiskajā Kubā. Taču šie dokumenti tika atslepenoti jau 1997. gada novembrī un nebija noslēpums vēsturniekiem, kas pētīja 60. gadu periodu.
Vēsturiskais konteksts: 1959. gadā varu Kubā sagrāba komunistu nemiernieki Fidela Kastro vadībā. Tolaik ASV bija plaši izplatīta "domino teorija": ja kāda reģiona valsts nonāktu komunisma ietekmē, tas izraisītu ķēdes reakciju, un arī kaimiņvalstis galu galā nonāktu komunistu ietekmē. Tāpēc amerikāņu militārpersonas un valdības amatpersonas nopietni uztvēra faktu, ka aukstā kara kulminācijas laikā ASV kaimiņos bija izveidojusies komunistu šūna.
Tā kā Kuba atrodas tikai 200 kilometru attālumā no ASV teritorijas, tā aukstā kara laikā kļuva par īstu "ērkšķi" Amerikas pusē. Tāpēc Kubas komunisma gāšana bija viens no Amerikas izlūkdienestu darbības vadmotīviem 20. gadsimta otrajā pusē.
Operācija „Mangusts”

1960. gada martā Amerikas Savienoto Valstu prezidents Dvaits Eizenhauers parakstīja ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes izstrādāto "Aptvēruma rīcības programmu pret Kastro režīmu". Sākumā amerikāņi centās rīkoties agresīvi. Viņi sagatavoja "Brigādi 2506" - Kubas antikomunistisko migrantu kaujas vienību. Ar amerikāņu palīdzību viņiem bija jāizkāpj Kubā un jāuzsāk antikomunistu sacelšanās.
1961. gada aprīlī notika bēdīgi slavenais "Cūku līča iebrukums". Slikti plānotā operācija beidzās ar pamatīgu neveiksmi. Vissvarīgākais ir tas, ka tas noveda pie amerikāņu dienestā esošo Kubas migrantu kaujas kodola fiziskas likvidēšanas - aptuveni 1500 no viņiem tika nogalināti, ievainoti un sagūstīti.
Pēc tam operācijas „Mongoose” galvenais saturs kļuva izlūkošana, sabotāža un citas slēptās darbības. Mūsdienās to sauktu par hibrīdkaru. Par operācijas vadītāju tika iecelts ASV gaisa spēku ģenerālis Edvards Lansdeils, speciālists pretpartizānu operācijās.
Amerikāņu militārpersonām bija skaidrs, ka tikai tiešs ASV armijas iebrukums atrisinās "Kubas problēmu". Tomēr jaunais prezidents Džons Kenedijs nebija īpaši kareivīgs. Iebrukumu kaut kā vajadzēja attaisnot. Šim nolūkam amerikāņu izlūkdienestiem bija jāīsteno operācija „Northwoods”, kas kļuva par vienu no operācijas „Mongoose” sastāvdaļām.
Pirmais mērķis ir Gvantanamo
1961. gadā sākās operācijas „Northwoods” attīstība. Iniciatori bija vairākas ASV Aizsardzības ministrijas amatpersonas, tostarp Apvienotās štāba priekšnieku komitejas priekšsēdētājs ģenerālis Laimens Lemnicers.
Šī operācija ietvēra terora aktus ar iedomātiem upuriem ASV, Kubā un citās valstīs. Tā sastāvēja no vairākiem blokiem.
Galvenais "mērķis" bija amerikāņu militārā bāze Kubā Gvantanamo, kur tika plānota virkne "labi organizētu incidentu", tostarp: baumu izplatīšana par nenovēršamu komunistu uzbrukumu Gvantanamo; pamatnes javas lobīšana ar "nelieliem bojājumiem"; munīcijas detonācija bāzē līdz ar ugunsgrēka izcelšanos; lidmašīnas aizdedzināšana aviobāzē; sabotāža ostā, tai skaitā ugunsgrēka izcelšanās; amerikāņu kuģa nogrimšana ostas tuvumā; uzsākot uzbrukumu bāzei ar tās "dalībnieku" notveršanu.
Galvenais mērķis bija parādīt pasaulei, ka Kubas komunisti bija pirmie, kas uzbruka ASV militārajam objektam, kuru bruņotie spēki bija spiesti veikt pasākumus, lai nodrošinātu Gvantanamo bāzes drošību, tostarp veicot uzbrukumus Kubas bruņotajiem spēkiem.
Ir vērts atzīmēt, ka šīs darbības nebija saistītas ar cilvēku nāvi. Dokumentā minēta iespēja iestudēt "iedomātu upuru" apbedīšanu.
Atcerēsimies "Cilvēku"!"

Plānojot operāciju, amerikāņu militārpersonas/izlūkdienesta pārstāvji pievērsās vēsturiskajai pieredzei - incidentam ar amerikāņu kreisera Maine bombardēšanu Havanas ostā 1898. gadā. Kad kuģis nogrima, ASV radikālās aprindas tajā vainoja spāņus un uzsāka plaša mēroga propagandas kampaņu ar saukli "Atceries Meinu!". Un, lai gan oficiālā līmenī spāņu vaina nekad netika izskatīta, daudzējādā ziņā šī kampaņa noveda pie ASV kara ar Spāniju 1898. gadā.
Pēc 64 gadiem amerikāņu militāristi atcerējās šo stāstu. Viens no operācijas „Northwoods” punktiem saucas "Atceries Meinu!". Tas ietvēra divas iespējamās iespējas:
Amerikāņu karakuģa bombardēšana Gvantanamo līcī ar sekojošām apsūdzībām par to pret Kubu.
Bezpilota civilā kuģa bombardēšana Kubas teritoriālajos ūdeņos. Plāns bija to pasniegt kā Kubas jūras vai gaisa spēku uzbrukumu, vai varbūt abus vienlaikus. Tālāk sekoja "glābšanas operācija, ko sedza ASV iznīcinātāji, lai "evakuētu" mirušās apkalpes mirstīgās atliekas. Amerikas presē publicētā vēstule par zaudējumiem palīdzēs radīt nacionālā sašutuma vilni.
Tas nozīmē, ka amerikāņu jūrnieku vidū cilvēku upuri nebija gaidāmi, visiem upuriem bija jābūt izdomātiem.
Diversijas un sabotāžas ASV teritorijā
Vienā no plāna punktiem tika minēta iespēja "izstrādāt komunistiskā Kubas terora kampaņu Maiami, citās Floridas pilsētās un pat Vašingtonā". Mērķis bija Kubas migranti. Tika izskatīts variants "īsts vai iestudēts", nogremdējot kuģi ar bēgļiem no Kubas, vietām uzspridzinot bumbas, arestējot "Kubas aģentus", publicējot "sagūstītos" komunistu dokumentus.
Vairākas nodaļas ir veltītas "aviācijas incidentu" safabricēšanai. Piemēram, inscenējot "Cuban MiG" uzbrukumu (šim nolūkam bija plānots pārkrāsot amerikāņu iznīcinātāju F-86 Sabre) civilajām lidmašīnām vai kubiešiem "notriekt" netālu no Kubas lidojošu čarterlidmašīnu, kas izraisītu amerikāņu studentu vai citu cilvēku grupas nāvi.
Tam visam bija jāpavada propagandas ažiotāža, kuras mērķis bija veidot atbilstošu noskaņojumu ASV iedzīvotājos un turpmāku atbalstu ASV armijas "izlēmīgajiem soļiem" pret Kubu.
Atsevišķi tika gatavoti plāni operācijām Karību jūras valstīs, kurās vainojami arī Kubas komunisti. Piemēram, "Castro's filibusters" nosēšanās Dominikānas Republikas vai citas valsts piekrastē, "Kubas" lidmašīnu aizsegā, kas veiks nakts reidus, izkaisot aizdedzinošas bumbas.
Operācija, kas nekad nesākās

Viens no galvenajiem šīs operācijas aspektiem mūsdienu medijos ir ASV pilsoņu neizbēgamie upuri. Tomēr amerikāņu militārajā plānā nav nekādu norādījumu par reālu Amerikas pilsoņu vai kubiešu nogalināšanu. Runa bija tikai par iestudēšanu. Kopumā ir acīmredzams, ka neviens amerikāņu politiķis neapstiprinātu provokatīvu plānu, kas būtu saistīts ar reāliem cilvēku upuriem.
No otras puses, var būt droši, ka plāna izstrādātāji paši pilnībā pieļāva neobligātus, bet iespējamus "nodrošinājuma upurus" tā īstenošanas laikā. Lielākā daļa amerikāņu militārpersonu tajā laikā domāja pēc iespējas "stingrākajā" veidā. Tāpēc idejas slavenās filmas "Apocalypse Now" (režisors Fracis Ford Coppola) varoņa pulkveža Kurca izteikto domu garā viņiem nešķita marginālas. Šodien meža bombardēšana ar aizdedzinošām bumbām provokatīvā nolūkā izskatās pēc kaut kā ārkārtīgi radikāla. Toreiz tas bija ierasts. Tāpēc operācija „Northwoods” zināmā mērā atspoguļoja toreizējo amerikāņu ģenerāļu un pulkvežu pasaules uzskatu.
1962. gada 13. martā aizsardzības ministrs Roberts Maknamara ar plānu iepazīstināja prezidentu Džonu F. Kenediju. Viņš sarūgtināja militārpersonas, sakot ģenerālim Lemniceram, ka nav nekādu iespēju, ka ASV sāks karadarbību pret Kubu. Līdz ar to nav vajadzības īstenot "Northwoods". Pēc tam 1962. gada oktobrī nāca Kubas raķešu krīze, kas gandrīz izraisīja kodolkaru.
Neskatoties uz operācijas noraidīšanu, Apvienotā štāba priekšnieki un citas ASV izlūkošanas aģentūras turpināja plānot operācijas pret Kubu un Fidelu Kastro. Tomēr neviena no tām nekad nesasniedza reālu praktisku īstenošanu.

Video, kur saprotamā valodā un ar gana interesantu prezentāciju izklāstīta operācija ''Northwoods'':
Commentaires